هدفمندی و خودباوری در دانشگاه

انتشار یافته در تاریخ: 25 مارس 2009

محور مطالب کتاب: اين کتاب در دو بخش مقالات و راهکارها به رشته نگارش درآمده است. آن چه در ورای اين تحليل‌ها و راهکارها به عنوان هدف کلی دنبال می‌شود، بعد از سلامت روانی و انگيزش دانشجويان در مسير فعاليت علمی، چشم‌اندازی وسيع‌تر است:  ايران امروز، به عنوان پرچم‌دار تمدنی معنوی در جهانی که بيشتر اقتصادگرا است، بايد خصوصيات تربيتی و پرورشی ويژه‌ای مانند شناخت تاریخ و جامعه خویش، شجاعت، و تعهد و احساس مسئولیت را در جوانان خود داشته باشد. اگر اقتدارگرايان جهان علاقه دارند جوانان ما منفعل، کم محصول و بيشتر مصرف‌کننده افکار ديگران، و صرفاً اقتصادنگر و يا رفاه‌زده و کم‌تعهد به جامعه خود باشند، لازم است فضاهای انسانی و فرهنگی جوانانمان را بی‌تدبير به حال خود نگذاريم و همه برای تحقق همبستگی بيشتر استاد و دانشجو، آن‌هم در جهت نيازهای کشور هم‌داستان شويم. اين اهداف در برنامه‌ريزی برای فضای انسانی دانشکده و دانشگاه است که می‌تواند محقق شود، و هدف اين مجموعه توجه دادن مسئولان و دانشگاهيان به اين حوزه فکری است تا برنامه‌ريزی آن در دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

Book_Hadafmandi_1388

حیطه : روان‌شناسی انگیزش، آسیب‌شناسی، نیازهای جوان امروز.

بخشی از سرفصلهای کتاب:

بخش اول. ضرورت هدفمندی، مفهوم عملی توحید در زندگی و احساس امنیت، نیازهای عاطفی دانشجویان، الگوگیری از اساتید، شناخت پیشینه علمی: گامی به سوی خودباوری

بخش دوم. راهکارها برای گسترش هدفمندی،خودباوری، و نیازهای هیجانی.

انتشار: دفتر امور فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فروردین 1388.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.