خانواده و کودک

انتشار یافته در تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۲

در سومین قسمت از مبحث خانواده، به کودک پرداخته می‌‌شود. فرزندان سالم و متعادل، شریف و مسئولیت‌‌‌پذیری که به رشد جامعه بشری می‌‌اندیشند محصول چه نوع خانواده و چه شیوه‌‌ تربیتی هستند؟ واقعیت آن است که فرزندپروری نیازمند دانش است و همسران بایستی ضمن پای‌‌بندی به جایگاه‌‌های طبیعی خود در خانواده، خود را به دانش مورد نیاز در تربیت فرزندان مجهز سازند. جایگاه و نقش  پدر در احساس امنیت و شکل گیری عزّت نفس و اقتدار درونی کودک چیست؟  پشتیبانی از کودک در قبال تحقیر یا فشارهای مورد مواجهه در مدرسه چه نقش تعیین کننده ‌‌ای در رشد  و استحکام شخصیت و عزّت نفس او ایفا می‌‌کند؟

Stand_Family3(family&child)

نقش مادر در رشد عاطفی کودک چیست؟والدین چگونه می‌‌توانند در دنیای کودک وارد شوند و ارتباط بیشتر و مؤثّرتری با او برقرار کنند؟ چگونه می‌‌توانند با آثار نامطلوب سایر عوامل اثرگزار در رشد کودک مانند رسانه‌‌ها و معاشرین مقابله نمایند؟  راهکارهای عملی برانگیختن مسئولیت‌‌پذیری نسبت به اجتماع، تقویت روحیه تفکر، و احساس اعتماد به نفس و خودباوری در فرزندمان کدام است؟ چگونه  فرزند خود را با مسائل و محدودیت‌‌های مالی خانواده از همان کودکی آشنا  کنیم  و فرزندی مسئول و  یاری‌‌رسان پرورش دهیم؟   چرا تشویق و تنبیه رشد دهنده  بایستی ناظر به کار کودک  باشد و نه خود  او؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.