خودآشنایی

انتشار یافته در تاریخ: 3 نوامبر 2013

ناشناخته‌‌های ما بسیار است اما شاید یکی از مهم‌‌ترین ناشناخته‌‌ها، خود ما باشیم. آیا می‌‌دانیم که چگونه آدمی هستیم؟ خواسته‌‌ها و اهداف ما در زندگی چیست؟ از چه چیزی و چرا به خشم می‌‌آییم؟ نقاط قوّت و نقاط ضعف ما کدام است؟  مدیریت زندگی، قبول و یا ردّ پیام‌‌های تبلیغاتی و رسانه‌‌ای، مدیریت انتظارات اطرافیان، و یافتن جایگاه و مسیر خود در جامعه و بهره‌‌مندی از مواهب آن ما را حتی بیش از گذشته نیازمند آن می‌‌سازد که از خودمان و توانمندی‌‌هایمان شناخت واضحی داشته باشیم. برای کنترل خشم، نیاز داریم که از احساسات و هیجاناتمان درک بیشتری داشته باشیم. انتخاب همسر، یعنی انتخاب شریک زندگی بر اساس تطابق و تفاهم نیز، نیازمند شناخت روشنی از هویت خود، آرزوها، اهداف و افکار و نگرش‌‌های خود است.

stand_Family1(Self)

در این سخنرانی به مهارت خودشناسی و مدیریت زندگی به عنوان بخش مهمی از مهارت‌‌های زندگی پرداخته می‌‌‌شود‌‌. در جستجوی خودآشنایی به چه مواردی توجه کنیم؟ موانع خودآشنایی چیست؟ “خود واقعی” و ” خود آرمانی” چیست؟ چرا افراد خودآشنا، در مقابل ضربه‌‌های اجتماعی مقاومت بیشتری دارند؟     نهایتا، و به عنوان یک گام عملی در راستای خودآشنایی برای انتخاب همسر و تشکیل خانواده، تفاوت‌‌های روحی و روانی زن و مرد مورد اشاره قرار می‌‌گیرد، که همسران بایستی برای مدیریت بهتر زندگی مشترک و درک یکدیگر، از آن‌‌ها مطلع باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.