مثبت گرایی و شادمانی درونی

انتشار یافته در تاریخ: ۱۳ آبان ۱۳۹۲

نگرش منفی، با کاهش انرژی روانی انسان،و تحت تأثیر قرار دادن تفسیر او از مشاهدات روزانه، زمینه نوعی احساس عدم رضایت را در انسان فراهم می‌‌کند و او را از شادمانی درونی محروم می‌‌سازد. از طرفی نگرش منفی سبب می‌‌شود فرد بیش از پیش تنها بر جنبه منفی هر پدیده تمرکز نموده، و پس از مدّتی با غفلت از جنبه‌‌های مثبت، به اشتباه نگرش کاملاً منفی خود را واقعیّت تصور کرده، و در نتیجه هر روز بیشتر و بیشتر از دنیای واقعی فاصله بگیرد.

Stand_Mindfulness3(PositiveBias)

منفی‌‌‌‌نگری تبعات دیگری نیز در خانواده  دارد، از جمله آن‌‌که فرزندان ما را نسبت به آینده خود در جامعه‌‌ ناامید می‌‌سازد، و روحیه تلاش و جویندگی را از بین می‌‌برد.

در این سخنرانی عوامل گرایش به افکار و نگرش‌‌های منفی مورد بررسی قرار می‌‌گیرد. نشان داده خواهد شد که نگرش منفی با واقع‌‌بینی فاصله دارد و افراد مثبت‌‌نگر زمینه مساعد‌‌تری برای درک واقعیّات دارند. با اشاره به یافته‌‌های روان‌‌شناسی مثبت‌‌گرا، به ارتباط احساس خوشبختی و طرز نگاه ما به دنیای بیرون پرداخته می‌‌شود. از جمله نگرش‌‌های مهم، نوع نگاه ما به لذّت‌‌ها و سختی‌‌‌ها در زندگی است. در نهایت نشان داده می‌‌شود که چگونه مثبت‌‌نگری مبتنی بر تعقل (و واقع‌‌گرایانه) به گسترش احساس رضایت درونی در ما یاری می‌‌رساند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.