والدین و کودک

انتشار یافته در تاریخ: 3 ژوئن 2013

از زمانی که کودکی متولّد می‌‌شود، فرایند شکل گرفتن تجربه و درک او از جهان اطرافش آغاز می‌‌شود. در میان همه عوامل، یک عامل تعیین‌‌کننده، رفتار پدر و مادر است،  و نقش مادر و در آغوش گرفتن‌‌ها و شیر دادن و نوازش‌‌‌هایش در سنین  اوّلیه کودک، حیاتی است. در واقع نوع رفتار مادر، در پیدایش شخصیتی قوی و مستقل، یا مضطرب و نگران، بسیار مؤثّر است. پس از دوران نوزادی، رفتار پدر، که برای کودک نماد امنیّت است، نقش اساسی را در حفظ و گسترش اعتماد به نفس ایفا می‌‌نماید، به خصوص نظر به این واقعیت که با ورود کودک به اولین تجارب اجتماعی، پدر، بزرگ‌‌ترین پشتیبان اجتماعی کودک به شمار می‌‌رود.

Stand_ParentsAndTheHealthyChild

در این سخنرانی، مراحل رشد کودک از دیدگاه‌‌های  مختلف رایج در روان‌‌شناسی  بررسی شده، و به نیازهای اساسی حیاتی و عاطفی کودک در وجود مادر پرداخته می‌‌شود. دل‌‌‌بستگی کودک به مادر چگونه بر  روند رشد شخصیت او تأثیر می‌‌گذارد ؟ برای پرورش فرزندانی سالم و دارای شخصیت رشد یافته، والدین بایستی نیازهای روانی کودکان را بشناسند و بدانند که چگونه در زمان مناسب به آن‌‌ها توجّه نمایند. در خلال مطالب همچنین به ریشه‌‌های برخی از پیچیدگی‌‌های روانی  فرزندان در رفتار والدین توجّه شده، و مشکلات ناشی از نقصان در یکی از ریشه‌‌ای‌‌ترین نیازهای روانی، یعنی احساس امنیت مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.