کودک و آموزه‌‌های پنهان

انتشار یافته در تاریخ: 2 آوریل 2013

بسیاری از خانواده‌‌ها گمان می‌‌کنند فرزندان آنان به طور طبیعی از افکار و عملکرد آنان الگو می‌‌گیرند و اغلب آنان کم‌‌تر تدابیر تربیتی مشخّصی برای فرزندان خود دارند. برخی از والدین عملاً شکل‌‌گیری شخصیت فرزندان را بر عهده مدرسه می‌‌گذارند و خود تنها “بزرگ کردن” فرزندان را برعهده می‌‌گیرند. امّا واقعیت آن است که آموزگاران پنهان دیگری غیر از والدین و مدرسه نیز در محیط زندگی ما و حتّی در عمیق‌‌ترین زوایای خانه ما حضور دارند که اثر آن‌‌ها بسیار تعیین کننده است.

Stand_TheChild and theHiddenTeachings_Booklet

بسیاری از والدین ما، وقتی در سنین نوجوانی فرزندانشان، برای اوّلین بار متوجّه تعارض و تضاد افکار آنان با خودشان می‌‌شوند، شگفت‌‌زده می‌‌شوند. برای شناختن یکی از این آموزگار‌‌های پنهان، کافی است به آماری توجّه کنیم که بر اساس آن، زمانی که فرزندان با تلویزیون به سر می‌‌برند،حدود ۱۰۰ برابر زمانی است که با پدر خود سپری می‌‌کنند. در مواردی، کارتون‌‌ها، بازی‌‌های کامپیوتری، و حتّی اسباب‌‌بازی‌‌ها با تکنیک‌‌های ماهرانه روان‌‌شناختی به عرصه اثرگزاری تبلیغاتی بر ذهن فرزندان ما و شکل دادن فکرها  تبدیل شده‌‌اند .  والدین امروز، بایستی از آثار روانی این ابزار آگاه باشند.

در این سخنرانی، ضمن اشاره به آثار روانی این ابزار، چند سؤال مورد توجّه قرار می‌‌گیرد: چگونه می‌‌توانیم کودکان خود را نسبت به آموزگارهای پنهان مقاوم سازیم؟ چه باید کرد تا روال طبیعی انتقال اندیشه و فرهنگ به فرزندان ما تداوم یابد و نقش پدربزرگ و مادربزرگ‌‌ها در این ‌‌جا چیست؟ انتظارات و نوع برخورد ما با مهدکودک و مدرسه بهتر است چگونه باشد؟ و این که وظایف ما به عنوان والدین عصر حاضر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.