ظهور و افول اسپانیای اسلامی

انتشار یافته در تاریخ: 20 فوریه 2011

اسپانیا، یا شبه جزیره ایبری، سرزمینی است در جنوب اروپا که از شمال با فرانسه و در شرق با ایتالیا همسایگی دارد. این سرزمین قریب به هشتصد سال، از سال های ۷۱۶ تا ۱۴۹۲ میلادی (۹۸ تا ۸۹۸ هجری قمری) جزئی از تمدن وسیع اسلامی بوده است، و در آن سال ها مردمانی زیسته اند که مانند ما، مسلمان بوده اند. طبیبان و ریاضیدانان و فیلسوفان از میان آن ها برخاسته اند و عالمان بزرگی مانند ابن رشد و ابن عربی در آن تربیت شده اند.

 تمدنی که  در اسپانیا به عنوان بخشی از تمدن پهناور اسلامی ظهور کرد، نگین درخشان اروپا بود و سالها اروپاییان از تولیدات علمی آن بهره مند شدند. اما چه شد که اسپانیای مسلمان با همه قدرت و نفوذی که داشت،  و با همه ارزش هایی که پایه گذار آن ها بود افول کرد؟ مهاجمین چگونه از بیرون بر آن تاختند؟ و چه عواملی آن را از درون تضعیف نمود؟   این کتاب می کوشد تا حدّی به این سوالات پاسخ دهد.

Book_Andalusia_1390

دریافت نسخه الکترونیک کتاب

برای مشاهده بهینه، توصیه می‌شود فایل PDF این پیوند را از طریق کلیک راست (Save Link as) ذخیره نموده و آن را از روی دیسک باز کنید.

حیطه : تاریخ

سرفصل های کتاب :

هشتصد سال اسپانیای اسلامی، اسپانیای اسلامی در محاصره، وقایع بعد از اسپانیای اسلامی، سیر علوم از جهان اسلام به اروپا.

اولین انتشار در هم اندیشی اساتید دانشگاه، فروردین 1390

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.