عملیات روانی ، مبانی و شیوه‌‌ها

انتشار یافته در تاریخ: 4 نوامبر 2013

عملیات روانی به اقدامات  گسترده‌‌ای گفته می‌‌شود که به منظور تأثیرگزاری بر نظرات، احساسات، موضع‌‌گیری‌‌ها و رفتارهای گروه‌‌های دوست، دشمن، یا بی‌‌طرف صورت می‌‌گیرد. این اقدامات که چه در زمان درگیری و چه در زمان صلح، در طول تاریخ بین گروه‌‌ها و کشورهای مختلف رایج بوده است، امروز با گسترش ابزار اطلاع‌‌‌رسانی در وسعت جهانی، نقش پررنگ‌‌تری در زندگی روزمره انسان یافته است. تکنیک‌‌های عملیات روانی ریشه در علم روان‌‌شناسی و جامعه‌‌شناسی دارند و ما نیز از همین منظر به آن توجه می‌‌کنیم.

Stand_Mindfulness7(PsyMethodsOp)

یکی از ساده‌‌ترین تکنیک‌‌ها در اثرگزاری روانی، شرطی‌‌سازی است، که در آن دیدن مکرّر یک نماد (مانند سیگار)در کنار  یک امر دیگر (مانند قهرمان فیلم)  تداعی‌‌گر آن می‌‌شود و مثلاً در نوجوانان این احساس را ایجاد می‌‌‌کند که سیگار کشیدن از نشانه‌‌های بزرگ شدن است. در این سخنرانی ابتدا به تعریف و شناسایی عناصر پایه‌‌ای در عملیات روانی پرداخته و سپس تعدادی از تکنیک‌‌های شناخته شده آن تشریح می‌‌گردد، و در نهایت به شیوه‌‌های مقابله با عملیات روانی اشاره خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.