خانواده و نوجوان

انتشار یافته در تاریخ: 3 نوامبر 2013

بخش چهارم از مبحث خانواده، بر دوران نوجوانی فرزند متمرکز می‌‌شود. جمعیّت قابل توجهی  از والدین از فقدان رابطه قوی و درک متقابل بین خود و فرزندان شکایت دارند. گروهی نیز این فاصله را از ویژگی‌‌های گریزناپذیر عصر حاضر می‌‌دانند.  امّا آیا به راستی این والدین راه درستی را در تربیت فرزندان طی کرده‌‌اند؟ آیا صَرف تأمین امکانات برای رشد فرزندان کافی است؟ واقعیت آن است که آن چه از دید نوجوان “پدری کردن” را معنا می‌‌کند، داشتن وقت مشترک با پدران  است .

Stand_Family4(family&Teen)

در این سخنرانی، مراحل و نیازهای طبیعی رشد نوجوان در این دوره مرور می‌‌شود، و نشان داده خواهد شد که اگرچه عصر حاضر با برخی از ویژگی‌‌های خاص جوانان این عصر مرتبط است، اما با شناخت این ویژگی‌‌ها، و توجه به نیازها، و البته با صرف وقت و عشق، می‌‌توان مسیر بین فرزند و والدین را با موفقیت طی نمود و  فاصله والدین و فرزندان به هیچ وجه یک ویژگی گریزناپذیر عصر و زمانه نیست! علاوه بر این، به مسائلی از قبیل حدود آزادی و کنترل در تربیت، نحوه مواجهه با رفتارهای ناپسند و طرز برخورد با خشم نوجوانان اشاره خواهد شد.    در این سخنرانی به این سوال پرداخته می‌‌شود که چگونه می‌‌توان در وقت‌‌های مشترک، دنیایی مشترک ساخت که بقای یک رابطه سرشار را بین والدین و فرزندانی مستقل و مسئول  نوید می‌‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلاش علمی خستگی‌ناپذیر

استاد ساویز کار تخصصی خود را در رشته مهندسی آغاز کردند و پیشینه موفقی شامل بیش از بیست و پنج سال مدیریت تولید ماشین آلات صنعتی در کشور دارند. همزمان با توجه به گرایش عمیق به مطالعات انسانی، تحصیلات خود را در حوزه جامعه شناسی و سپس روانشناسی دنبال کردند. در فاصله سالهای 1386 تا 1390 عهده دار مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت و نیز مشاور دانشکده مهندسی برق در ارتقای فضای انسانی و پیشرفت علمی بوده و امروز ضمن ادامه تحقیقات خود، به عنوان مشاور اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرای طرح هایی برای رشد پویایی و انگیزه علمی و سلامت دانشجویان مشغول هستند. علائق تحقیقاتی ایشان در حال حاضر در حوزه روانشناسی خانواده ، و روانشناسی اجتماعی و محیطی با تکیه بر محیط‌های آموزشی و فضای انسانی دانشکده ها و ارتباط ساختار و کیفیت آن ها با انگیزش و سلامت فراگیرندگان است. ایشان هرروزه سهم مهمی از وقت خود را به مطالعه و ارائه مشاوره اختصاص می دهند.